Terapia manuale në Tiranë, Shqipëri - FisioCenter Tiranë

Shërbim Profesional Manual Terapie nga Dr. Andrea Settembrini, i licencuar në Fizioterapi dhe i specializuar në OSBE. 

Njerëzit shpesh kërkojnë ndihmën e terapisë fizike pas operacionit, lëndimit ose një problemi të dhimbshëm si dhimbja e shpinës, problemeve të qafës dhe sëmundjeve të tendinit. FisioCenter në Tiranë është një klinikë fizioterapie që ofron terapi fizike manuale dhe plotëson të gjitha nevojat e trupit tuaj. 

FisioCenter është një klinikë fizioterapie me një ambient miqësor dhe mikpritës për çdo klient. Ekipi ynë kujdeset për ju në mënyrën më të përshtatshme dhe synon të përmbushë të gjitha nevojat tuaja fizike. Stafi ynë dëgjon dhe u përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja me përgjegjësi. Ne ofrojmë shërbime dhe paketa trajtimi të personalizuara për çdo klient dhe përpiqemi të përshtatemi në secilin rast, në veçanti. Ne monitorojmë vazhdimisht të gjithë klientët tanë dhe përfundojmë të gjitha trajtimet me një rezultat fantastik.

Trajtimet tona

Keni të njëjtin problem? Leximi i artikujve tanë për trajtimet e fizioterapisë në Tiranë mund t'ju ndihmojë të gjeni problemin tuaj ose një zgjidhje. Ju gjithmonë mund të na kontaktoni për më shumë ndihmë. 

Çfarë trajton Terapia Manuale?

Pacientët shpesh ankohen për dhimbje të forta në shpinë, muskuj ose kyçe. Osteokondroza është shkaku kryesor i dhimbjes akute në shpinë cervikale. Ka raste kur lëndimi shkakton jo vetëm dhimbje shpine, por shkakton edhe migrenë të rëndë, si dhe kontribuon në shkeljen e funksionit të sistemit musculoskeletal. Problemet e shtyllës kurrizore ose të kyçeve mund të shkaktohen nga një sërë faktorësh, qoftë qëndrimi i dobët, masa e lartë trupore, lëndimi ose ndryshimet në trup për shkak të moshës.

Terapia manuale, falë efektit të drejtpërdrejtë të fokusit të inflamacionit, trajton sëmundje e mëposhtme:

 • Osteokondroza e qafës së mitrës dhe zonës së mesit.
 • Skoliozë dhe kifozë e shtyllës kurrizore tek fëmijët dhe adoleshentët.
 • Hernie diskale.
 • Shkatërrimi i indeve të kyçeve, duke shkaktuar reumatizëm dhe artrit.
 • Sëmundjet e mushkërive.
 • Çrregullime të sistemit kardiovaskular.

Përveç kësaj, terapia manuale e shtyllës kurrizore ndihmon në eliminimin e dhimbjeve të forta të kokës të shkaktuara nga çrregullimet e qarkullimit të gjakut në shpinë cervikale dhe gjithashtu e çliron pacientin nga lodhja e shtuar dhe pagjumësia.

Rastet tona klinike

Kontaktoni specialistin tonë dhe rezervoni sot

Andrea Settembrini

Dr. Andrea Settembrini, licensuar në Fizioterapi, i specializuar në OSCE (Osteopatic spine center education ) për Osteopati ( 5 vite) në Bolognia dhe i çertifikuar në Shkencat e lëvizjes në Romë.

Pyetjet e bëra më shpesh

Terapia manuale konsiderohet të jetë teknika më e vjetër shëruese, e cila është përdorur edhe në kohët e lashta. Parimi themelor i kësaj procedure është përdorimi i terapive joinvazive. Terapisti vepron në organet e brendshme me një masazh manual të thellë, duke përpunuar kryesisht zonën e shtyllës kurrizore, muskujt e trupit, si dhe të gjitha nyjet e lëvizshme të kockave.

Falë manipulimeve të tilla eliminohen spazmat e muskujve që shkaktojnë dhimbje të forta, aktivizohet qarkullimi i gjakut dhe parandalohet inflamacioni në indet e kockave dhe kërcit. Ky është ndryshimi kryesor midis terapisë manuale dhe trajtimit konvencional. Nëse masazhatori masazhon vetëm indet e buta, kiropraktori stimulon strukturat më të thella të trupit, duke ndikuar kështu në organet e brendshme.

Një regjim i përshtatshëm trajtimi bazohet në marrëdhënien e ngushtë të shtyllës kurrizore me të gjitha sistemet e tjera në trup. Një organ i dëmtuar dërgon impulse specifike në palcën kurrizore, e cila nga ana tjetër transmeton një sinjal përgjigjeje, duke i ekspozuar zonat e prekura ndaj krizave. Një qasje e integruar ndaj trajtimit, e cila përfshin ekspozimin si ndaj organit të dëmtuar ashtu edhe ndaj palcës kurrizore ju lejon të merrni efektin më të mirë terapeutik.

Me kalimin e kohës, klinika jonë ka adoptuar një qasje të përqendruar te klienti me një kuptim të plotë të nevojave të klientëve tanë, duke krijuar një marrëdhënie besimi me ta bazuar në efikasitet dhe ndershmëri. Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm për rëndësinë që secili prej klientëve tanë i kushton trajtimeve të tyre. Ne sigurohemi që bashkëpunimi i tyre me ne të zhvillohet në një përvojë të këndshme dhe produktive. 

Nëse po pyesni veten pse duhet të zgjidhni klinikën tonë, këtu janë disa arsye pse mund të na besoni:

 • Përvojë shumëvjeçare për rastet më të vështira.
 • Pajisje, makineri moderne dhe angazhim i vazhdueshëm ndaj metodave dhe teknikave të reja.
 • Teknika pa dhimbje për ta bërë pacientin të ndihet rehat.
 • Shërbime të detajuara dhe të nivelit të lartë.
 • Ne ju bëjmë të ndiheni rehat, miqësorë dhe ndërtojmë marrëdhënie besimi dhe ndershmërie me pacientët tanë.
 • Ne e marrim si konstante situatën e vështirë ekonomike dhe terapinë fizike e konsiderojmë si funksion dhe jo si mjet pasurimi.
 • Klinika jonë është pioniere në zhvillimet në fushën e terapisë fizike, është e informuar vazhdimisht për metodat dhe teknologjitë e reja të fizioterapisë dhe terapisë manuale, dhe në të njëjtën kohë merr pjesë aktive në seminare që përfshijnë informacione të avancuara nga fusha e terapisë fizike.
 • Orari i takimit ndiqet me besnikëri dhe vendoset gjithmonë në konsultim me ju.
 • Ne ju garantojmë një rezultat të pabesueshëm të punës sonë.
 • Duke monitoruar vazhdimisht evolucionin e metodave dhe sistemeve, ne jemi në gjendje të sugjerojmë zgjidhje që vështirë se do t'i gjeni diku tjetër.
 • Ndërtoni marrëdhënie afatgjatë besimi me ne. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të pyesni klientët tanë për punën që kemi bërë!

Mos hezitoni të na kontaktoni tani në: +355 69 400 3010.

Shërbime dhe trajtime të tjera nga klinika jonë

Terapi Tecar

Osteopati

Terapia Manuale

Jeni të interesuar për trajtimet që ne ofrojmë?

Merrni një përgjigje profesionale

Ju lutemi dërgoni informacionin tuaj dhe ekspertët tanë do t'ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Email

info@fisiocenter.al

Adresa

Ish Blloku Tirane

Plotësoni formularin për të na kontaktuar

sqAlbanian