Trajtimi i Fibromialgjisë në Shqipëri - FisioCenter Tiranë

Mësoni rreth simptomave, shkaqeve dhe trajtimeve të fibromialgjisë. FisioCenter Tirana ofron informacionin më të mirë për t'ju bërë të kuptoni arsyen e fibromialgjisë tuaj dhe të merrni ndihmë profesionale. 

Kërkimet në fushën e fibromialgjisë kanë bërë përparim të madh vitet e fundit. FisioCenter ofron trajtimet më të përshtatshme dhe më të përshtatshme të fibromialgjisë në Shqipëri. Stafi ynë është shumë i kualifikuar dhe i fokusuar për të përfunduar çdo plan trajtimi në një periudhë sa më të shkurtër kohore dhe për t'ju lejuar t'i riktheheni rutinës tuaj të përditshme, si dhe të keni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Klinika jonë e fizioterapisë drejtohet nga Dr. Andrea Settembrini i cili është i specializuar në Osteopathic Spine Center Education në Bolonjë. Në të njëjtën kohë klinika jonë është e vetmja klinikë fizioterapie e specializuar dhe e certifikuar në Shqipëri dhe ka fizioterapistët më me përvojë dhe të trajnuar në Tiranë.

Imagjinoni të zgjidhni problemin tuaj të fibromialgjisë shpejt dhe me efikasitet, duke pasur një shans për t'u rikthyer në rutinën tuaj të përditshme dhe të mos ndjeni më dhimbje. Stafi ynë punon ngushtë për të kuptuar të gjitha nevojat e trupit tuaj dhe për t'ju ofruar përgjigjet e duhura. 

Trajtimet tona

Keni të njëjtin problem? Leximi i artikujve tanë për trajtimet e fizioterapisë në Tiranë mund t'ju ndihmojë të gjeni problemin tuaj ose një zgjidhje. Ju gjithmonë mund të na kontaktoni për më shumë ndihmë. 

Cili është trajtimi i fibromialgjisë në fizioterapi?

Në fibromialgji, pacientët kanë dhimbje të përhapura dhe shpesh të forta në të gjithë trupin. Pacientët zakonisht raportojnë se ndjehen "sikur lëkura e tyre dhemb". Përveç kësaj, ata vuajnë nga dhimbje koke, pagjumësi dhe shqetësime të gjumit (sindroma e këmbëve të shqetësuara), probleme me zorrët dhe stomakun. Shumica e testeve të tyre janë negative, kjo është arsyeja pse ata shpesh dëgjojnë mjekët të flasin me ta për një "problem psikologjik". 

Në të vërtetë, në historinë e shumë pacientëve me fibromialgji ka një episod, i cili shkakton stres të fortë mendor (humbje të një personi të dashur, divorc, pushim nga puna, etj.) dhe shoqërohet përkohësisht me shfaqjen e simptomave të fibromialgjisë, por shkaktar i fibromialgjisë nuk eshte "psikologjik" apo "mendor".

Rastet tona klinike

Kontaktoni specialistin tonë dhe rezervoni sot

Andrea Settembrini

Dr. Andrea Settembrini, licensuar në Fizioterapi, i specializuar në OSCE (Osteopatic spine center education ) për Osteopati ( 5 vite) në Bolognia dhe i çertifikuar në Shkencat e lëvizjes në Romë.

Informacion dhe pyetje të rëndësishme

Simptomat e fibromialgjisë zhvillohen ngadalë, gjatë një periudhe javësh ose muajsh. Modeli i zhvillimit të simptomave ndryshon nga personi në person dhe mund të jetë:

 1. Dhimbje muskulore në bazën e kafkës, qafës dhe shpatullës.
 2. Dhimbje muskulore në pjesën e sipërme të shpinës, kokës, barkut, ijeve dhe kofshëve.
 3. Lodhje ekstreme (lodhje).
 4. Vështirësi për të fjetur.
 5. Probleme me proceset mendore (fibro-mjegull), si probleme me kujtesën dhe përqendrimin.
 6. Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) – një gjendje e tretjes që shkakton dhimbje stomaku dhe fryrje.
 7. Ankthi.
 8. Depresioni.
 9. Sytë e thatë.
 10. Prag i ulët i dhimbjes ose pika të ndjeshme.
 11. Ndjeheni nervoz ose të shqetësuar.
 12. Mpirje dhe djegie në duar ose këmbë.
 13. Fshikëza e irrituar.
 14. Gojë e thatë.

Për diagnozën e fibromialgjisë, nuk kërkohet një ekzaminim imazherie ose ndonjë test tjetër specifik. Në shumicën e rasteve, historia mjekësore e pacientit është më se e mjaftueshme.

Testet diagnostike si rrezet X, skanimet CT dhe MRI nuk kanë vlerë diagnostikuese, por ato mund të kontribuojnë në rrethin vicioz të dezinformatave. Prandaj, nuk ka nevojë të shqetësoheni për kontrollet e panevojshme. Rrezet X, skanimet CT dhe skanimet MRI nuk kanë vlerë diagnostikuese, por ato mund të kontribuojnë në rrethin vicioz të dezinformatave. Prandaj, nuk është e nevojshme të shqetësoni veten me ekzaminime të panevojshme.

Kjo ndodh për arsyen se mjeku ose fizioterapisti juaj mund të fokusohet në një gjetje, siç është hernia diskale ndërvertebrale, e cila mund të mos ketë asnjë lidhje me mekanizmin që lidhet me dhimbjen e pacientit. 

Shkaqet e fibromialgjisë janë ende të panjohura. Ka të ngjarë të jenë disa faktorë që mund të përfshihen. Mund të jetë traumë ose shqetësim emocional, apo edhe një sëmundje (e kombinuar me artrit reumatoid ose sëmundje të tjera). Disa studiues sugjerojnë një shkak gjenetik për shkak të gjetjes së njerëzve me fibromialgji në një familje.

Megjithatë, shumica e studiuesve pajtohen se ka një shqetësim në transmetimin e impulseve nervore në sistemin nervor qendror. Rezultati është se këta njerëz ndjejnë dhimbje më intensive dhe vuajnë më shpesh se njerëzit e tjerë (hiperalgjezi). U gjetën nivele të ngritura të neurotransmetuesve stimulues (si substanca P, citokina, etj.) si dhe nivele të ulura të neurotransmetuesve shtypës (siç janë serotonina, endorfina, etj.).

Të dhënat e disponueshme kërkimore tregojnë një shqetësim në interpretimin e sinjaleve në sistemin nervor qendror që shkakton një ndjesi dhimbjeje.

Nuk ka trajtim specifik për fibromialgjinë. Trajtimi është i shumëanshëm dhe varet nga lloji i simptomave që ka çdo pacient individualisht. Përveç planit të personalizuar të trajtimit dhe respektimit të programeve të personalizuara të dietës dhe rutinave ditore që normalizojnë ndjesinë e dhimbjes, masat e përgjithshme që pacientët duhet të ndjekin janë.:

Ulja e stresit.

Mundohuni të menaxhoni stresin tuaj me teknika të tilla si ushtrimet e frymëmarrjes, meditimi, aktivitetet fetare dhe vullnetarizmi.

Flini mjaftueshëm gjumë.

Përvetësoni zakone dhe rutina të mira të gjumit, të tilla si të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë, të keni ndërprerje adekuate dhe pa zhurmë në dhomën e gjumit. Pushimi adekuat kontribuon në perceptimin e saktë të dhimbjes.

Ushtrohuni rregullisht.

Ushtrimi mund të rrisë ashpërsinë e simptomave që herët. Megjithatë, ushtrimi i butë, kur bëhet gradualisht dhe sistematikisht, zvogëlon intensitetin e simptomave. Ecja dhe noti janë format më të mira të ushtrimeve për fibromialgjinë.

Mbani një mënyrë jetese të shëndetshme.

Kufizoni marrjen e alkoolit dhe kafeinës, ëmbëlsirave, yndyrave shtazore dhe ushqimit të shpejtë. Ndiqni programin e personalizuar ushqimor për të rivendosur mangësitë e vitaminave, mineraleve dhe elementëve gjurmë që ju janë dhënë pas ekzaminimit tuaj të veçantë patologjik.

Vizioni i FisioCenter është të rehabilitojë plotësisht secilin prej pacientëve tanë dhe të dijë se ata do të mund të kenë një mënyrë jetese të këndshme dhe të relaksuar, pa vuajtur apo kufizuar asgjë në jetën e tyre.

Ne e konsiderojmë informacionin e saktë të personit që vuan nga një armë shumë e rëndësishme në trajtimin e fibromialgjisë dhe në përgjithësi në luftën kundër çdo lloj dhimbjeje, për të reduktuar stresin, ankthin dhe pasigurinë që shoqëron çdo situatë të dhimbshme.

Për të adresuar më mirë problemin tuaj, ne do t'i hedhim një sy historisë tuaj të detajuar mjekësore dhe do të shqyrtojmë secilën pikë për të gjetur shkakun e shqetësimit që po përjetoni.

Në një fazë të mëvonshme, do të informoheni me çdo detaj për zgjidhjet e trajtimit dhe planin e trajtimit që ne do t'ju propozojmë. Në të njëjtën kohë, ne do të qëndrojmë në kontakt të vazhdueshëm me ju për çdo mbështetje dhe udhëzim të mëtejshëm.

Nëse vuani nga dhimbje të pashpjegueshme dhe të vazhdueshme, atëherë na kontaktoni për t'ju ndihmuar të zgjidhni problemin tuaj. Mund të na telefononi në: +355 69 400 30 10.

Edhe pse e dhimbshme si gjendje, fibromialgjia nuk shkakton dëme në indet dhe organet e trupit. Jo vetëm që kjo gjendje nuk është fatale, por nuk ka asnjë provë që e lidh atë me ndonjë efekt në jetëgjatësinë e fëmijës suaj.

Kjo gjendje mund të ndodhë individualisht, por më shpesh bashkëjeton me kushte të tjera që tani është treguar se kanë patofiziologji të ngjashme themelore (p.sh., sindroma e zorrës së irrituar, cistiti intersticial dhe dhimbje koke tensioni) ose si një sëmundje shoqëruese te njerëzit me dëmtim të vazhdueshëm periferik ose inflamacion ( për shembull, çrregullimet autoimune dhe osteoartriti).

Shërbime të tjera për të cilat mund të jeni të interesuar:

Terapi Tecar

Osteopati

Terapia Manuale

Jeni të interesuar për trajtimet që ne ofrojmë?

Merrni një përgjigje profesionale

Ju lutemi dërgoni informacionin tuaj dhe ekspertët tanë do t'ju kontaktojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Email

info@fisiocenter.al

Adresa

Ish Blloku Tirane

Plotësoni formularin për të na kontaktuar

sqAlbanian